router-admin-jak-wejsc

Pisaliśmy już o sieci bezprzewodowej, jednakże trudno wyczerpać tę tematykę w pojedynczym wpisie. O ile omawiane porady dotyczące zabezpieczenia wi-fi są kwestią znamienną, to istnieje kolejne pytanie, które należy sobie zadać w przypadku jej konfiguracji, a mianowicie:

 

Jaki wybrać router?

 

Typ internetu – urządzenie powinno zostać wybrane między innymi z uwzględnieniem sposobu, w jaki dostarczane jest połączenie z internetem. O ile bowiem w przypadku kabla z sieci osiedlowej wystarczy podstawowy router xDSL (standardowe gniazdo LAN), to w innych przypadkach może okazać się, że nie jesteśmy w stanie podpiąć go do internetu.

Internet z sieci komórkowej – w tym przypadku wymagany będzie router, który obsługuje 3G albo 4G LTE. Internet w tej postaci jest najczęściej dostarczany w postaci modemu (urządzenie podpinane do USB). Można również zdecydować się na router, który nie posiada gniazda USB, lecz wyposażony jest w gniazdo SIM, w którym można umieścić znajdującą się w modemie kartę.

 

Szybkość routera:

ustawienia routera

Czyli cecha, która wielu z nas nie pozostanie obojętna, jako że dostawcy internetu zapewniają coraz to szybsze łącza, zaś jeżeli ktoś takowe posiada, to dlaczego miałby z tego przywileju nie skorzystać?

  • 11 ac – na chwilę obecną najnowszy i zapewniający największą szybkość, przepustowość od 433 Mbps do 1,3 Gbps. W standardzie 802.11ac Wave 2 prędkość transmisji może sięgać nawet do 1733 Mb/s
  • 11 n – najbardziej spopularyzowany typ, przepustowość wynosząca 150 Mbps – 600 Mbps
  • 11 g – maksymalny transfer w postaci 54 Mbps
  • 11 b – stary
  • 11 a – stary, archaiczny wręcz

Jak zatem widać na przykładzie powyższej listy, „nowość”, a co za tym idzie, jakość routera, są ustalane poprzez jedną/dwie litery umiejscowione za standardem 802.11.

 

Jaki zasięg ma router?konfiguracja routera

O tym atrybucie decyduje antena, w którą zostało wyposażone urządzenie (zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne).

Większość anten posiada zysk w granicach 1,5-3 dBi (jednostka określająca jej zasięg), jeżeli natomiast interesuje nas szerszy zasięg naszej sieci, to rozważnym będzie zainwestowanie w urządzenie posiadające antenę o co najmniej 5 dBi.