Gdy w 1990 roku australijska organizacja The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO) opracowała standardy sieci bezprzewodowych wydawało się, że ta wygoda będzie dostępna tylko dla najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi na naszej planecie. Jednak przez niecałe dwa dziesięciolecia pogląd ten drastycznie się zmienił i sieci WiFi stały się tanim i niezwykle wygodnym sposobem dostępu do internetu, który posiada prawie każdy z nas. Punkty dostępowe do sieci bezprzewodowych zostały zainstalowane w kawiarniach, barach, hotelach, szkłach, uczelniach, na lotniskach i naszych domach.

Prawne ograniczenia zasięgu oraz mocy sieci bezprzewodowej

Okazuje się, że polskie ustawy opisują ten problem i ograniczają moc anteny do 9dbi. Anteny powyżej tego limitu zagłuszają inne sieci bezprzewodowe i mogą powodować problemy z ich użytkowaniem. Kart WiFi obsługujące sieć bezprzewodową zaczynają występować we wszystkich urządzeniach elektrycznych takich jak laptopy, telefony, telewizory a nawet nowoczesne zegarki.

Zagrożenia komunikacji bezprzewodowej

W dzisiejszych czasach każdy ma dostęp do internetu, kont bankowych oraz portali społecznościowych za pomocą sieci bezprzewodowych co niesie pewne niebezpieczeństwa. Ważne jest aby korzystać jedynie ze znanych i sprawdzonych sieci, które wykorzystują szyfrowaną transmisję danych, w innym przypadku hakerzy nasłuchujący sieć mogą „wyłapać” nasze loginy i hasła, by następnie uzyskać dostęp do naszych kont, serwisów pocztowych czy profili społecznościowych. Dlatego musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy w internecie nie jesteśmy w 100% bezpieczni i zawsze musimy zachować wszystkie dostępne środki bezpieczeństwa.